Přeskočit na obsah

TCO analýza · červenec 2026

Proxmox VE vs. VMware vSphere

Byznysové srovnání, náklady na licence a návratnost přechodu

Modelový cluster:5 nodů160 jader1,28 TB RAM5 TB užitné storage~50 VM

Proč řešit alternativu právě teď

Broadcom po akvizici VMware zásadně změnil licencování

1

Konec trvalých licencí

Broadcom ukončil prodej nových trvalých licencí. Stávající perpetual licence lze dál používat, po skončení podpory ale zákazník ztrácí aktualizace a technickou podporu.

2

Platí se za jádra, ne za sockety

Nový model účtuje každé fyzické jádro, s minimem 16 jader na CPU a 72 jader na objednávku.

3

Konec původních edic

Původní perpetual edice byly ukončeny nebo nahrazeny subscription nabídkami. Pro menší prostředí zůstává subscription vSphere Standard, ta však nezahrnuje vSAN ani DRS; cluster s hyperkonvergovanou storage, jako je náš modelový, proto míří na VVF nebo VCF.

2–5×

vyšší nabídky na obnovu licencí uvádějí analýzy licenčních poradců u části zákazníků VMware po přechodu na nový model

Zdroj: analýzy licenčních poradců, 2025–2026

Modelové prostředí pro srovnání

Typický produkční virtualizační cluster střední firmy

5

virtualizačních nodů

1 CPU socket na node

160

fyzických jader

32 jader na socket

1,28 TB

RAM celkem

256 GB na node

5 TB

užitné storage

sdílená užitná kapacita (raw je dle redundance vyšší)

~50

virtuálních serverů

produkční zátěž

3

roky – typický horizont

TCO počítáno na 1 / 3 / 5 let

Stejný hardware v obou variantách – srovnáváme pouze náklady na software a podporu.

Tři licenční světy

Co zákazník platil dřív, co platí dnes a co nabízí Proxmox

Již nelze koupit ani obnovitoficiální ceník

VMware dříve (perpetual)

  • Jednorázová licence za CPU socket
  • vSphere Ent+ ~3 600 USD / CPU
  • vSAN a vCenter zvlášť
  • Roční podpora SnS ~20–25 % ceny

Náš cluster: ~9 600 € / rok (SnS)

Odhadované ceny před slevoutržní odhad

VMware dnes (subscription)

  • Předplatné za každé fyzické jádro
  • VVF: 135–190 USD / jádro / rok
  • VCF: ~350 USD / jádro / rok
  • Minima: 16 jader / CPU, 72 / objednávku

Náš cluster: 26,6–48,9 tis. € / rok

Software zdarma, platí se podporaoficiální ceník

Proxmox VE

  • Předplatné za CPU socket (jádra, RAM i počet VM bez omezení)
  • 3 úrovně: 370–1 100 € / socket / rok
  • Ceph, HA, SDN i vestavěné zálohování v ceně
  • Open-source licence – snižuje závislost na jediném dodavateli

Náš cluster: 1,9–5,5 tis. € / rok

Roční náklady na licence a podporu

Modelový cluster (160 jader / 5 socketů), ceny VMware dle tržních odhadů, tis. EUR za rok

5–9×

nižší roční náklady s Proxmox VE Premium oproti VMware VVF / VCF

* SnS = roční podpora dříve zakoupených trvalých licencí (Ent+ / vSAN Adv. / vCenter). Kurz: 1 USD = 0,874 EUR, 1 EUR = 24,27 Kč.

Úrovně podpory Proxmox VE

Cena za CPU socket a rok (bez DPH) – software je identický ve všech úrovních

Úroveň€ / socket / rokCluster / rok (5 socketů)Tickety / rokReakční doba
Basic370 €1 850 €31 pracovní den (Rakousko)
Standard550 €2 750 €104 hodiny v pracovní dny (Rakousko) + SSH podpora
Premium1 100 €5 500 €neomezeně2 hodiny v pracovní dny (Rakousko) + SSH podpora

Doporučení pro produkci: Standard nebo Premium – přístup ke stabilnímu enterprise repozitáři a garantovaná doba první reakce u kritických požadavků (v rakouské pracovní dny).

Storage: VMware vSAN vs. Proxmox Ceph

Obě řešení jsou hyperkonvergovaná (HCI) – disky přímo v nodech, bez externího pole

ParametrVMware vSANProxmox Ceph
LicencováníV ceně jen část: VVF 0,25 TiB / jádro, VCF 1 TiB / jádro (raw kapacita); nad rámec ~350 USD / TiB / rok tržní odhadPlně součástí řešení, bez kapacitních licencí
Náš scénář (5 TB užitných)Pokryto entitlementem – 5 TB užitných ≈ 10–15 TiB raw při běžné redundanci, VVF zahrnuje 40 TiB raw vypočtenoPokryto, 0 € navíc
HardwareCertifikované vSAN ReadyNodes / HCLBěžné servery a SSD/NVMe dle výběru
RedundanceRAID-1 / erasure coding (RAID-5/6)Replikace 3× / erasure coding
Škálování a opravyPřidáním nodů, řízeno vCenterPřidáním nodů / disků, self-healing

Další podporované varianty storage: VMware – FC/iSCSI SAN, NFS, NVMe-oF (nutné externí pole). Proxmox – ZFS s replikací, LVM-thin, NFS/iSCSI/FC SAN. Stávající diskové pole lze tedy použít i pod Proxmoxem.

TCO na 1, 3 a 5 let

Ceny VMware dle tržních odhadů třetích stran (Broadcom veřejný ceník nepublikuje); Proxmox včetně jednorázové migrace – orientační odhad 20 000 € (služby a školení)

1 rok3 roky5 let5 let (CZK)
VMware VVF~26,6 tis. €~79,7 tis. €~132,8 tis. €~3,2 mil. Kč
VMware VCF~48,9 tis. €~146,8 tis. €~244,7 tis. €~5,9 mil. Kč
Proxmox Premium(vč. migrace)~25,5 tis. €~36,5 tis. €~47,5 tis. €~1,2 mil. Kč
Proxmox Standard(vč. migrace)~22,8 tis. €~28,3 tis. €~33,8 tis. €~0,8 mil. Kč
Proxmox Basic(vč. migrace)~21,9 tis. €~25,6 tis. €~29,3 tis. €~0,7 mil. Kč

Rozdíl celkových nákladů za 5 let podle zvolené úrovně podpory: řádově 85–105 tis. € oproti VVF (~2,1–2,5 mil. Kč) a 195–215 tis. € oproti VCF (~4,8–5,2 mil. Kč).

Klíčové předpoklady:Ceny VMware dle tržních odhadů, bez vyjednaných slevtržní odhadProxmox vč. jednorázové migrace – odhad 20 000 €odhad – ověří pilotKurz ČNB 07/2026: 1 USD = 0,874 €; 1 € = 24,27 Kčoficiální ceníkVšechny předpoklady a zdroje

Hodnoty v tabulce jsou zaokrouhlené – vstupy jsou odhady, přesnost na eura by byla zavádějící. Detailní výpočet pro vaše vlastní prostředí:TCO kalkulačka

Vývoj celkových nákladů v čase

Kumulované náklady v tis. EUR (Proxmox včetně migrace v 1. roce)

050100150200250start1. rok2. rok3. rok4. rok5. rokVCF 245VVF 133PVE 29–48
VMware VCFVMware VVFProxmox VE (Basic–Premium)
Data grafu v tabulce
tis. €start1. rok2. rok3. rok4. rok5. rok
VMware VCF048,997,9146,8195,8244,7
VMware VVF026,653,179,7106,3132,9
Proxmox Premium025,53136,54247,5
Proxmox Standard022,825,528,33133,8
Proxmox Basic021,923,725,627,429,3

VMware subscription je opakovaný roční provozní náklad; náklady na migraci na Proxmox vznikají jednorázově na začátku.

Návratnost investice do migrace

Orientační jednorázová investice 20 000 € (analýza, stavba clusteru, přesun 50 VM, školení) – přesnou cenu určí nabídka

~10–12 měsíců

návratnost oproti VMware VVF (dle úrovně podpory Basic–Premium)

vypočteno

~6 měsíců

návratnost oproti VMware VCF (dle úrovně podpory Basic–Premium)

vypočteno

~2,1–5,2 mil. Kč

úspora za 5 let podle úrovně podpory a varianty VMware

vypočteno

Jak číst tato čísla

Roční úspora na předplatném splatí jednorázové náklady migrace zhruba za 6–12 měsíců; každý další rok provozu je čistá úspora. Při vyjednané slevě VMware se návratnost prodlouží – i při 40% slevě z VVF však zůstává pod 2 roky.

Technické srovnání pro provoz

Obě platformy pokrývají klíčové enterprise funkce

FunkceVMware vSphere / VCFProxmox VE
Vysoká dostupnost (HA) a živá migrace VM
Softwarově definovaná storagevSAN (licence dle kapacity)Ceph, ZFS – v ceně
Softwarově definovaná síť (SDN)NSX (jen ve VCF)SDN modul v ceně
KontejneryTanzu / vSphere IaaSLXC nativně + VM pro Kubernetes
Zálohování3. strany (Veeam aj.)Vestavěné zálohy + Proxmox Backup Server (samostatný produkt, podpora zvlášť); Veeam podporuje PVE (vlastní licence)
Centrální správa více clusterůvCenter (v bundlu)Datacenter Manager (zdarma)
API a automatizace (Ansible, Terraform)
Zdrojový kód a nezávislostProprietárníOpen source (AGPL) – nižší závislost na jednom dodavateli

V modelovém scénáři (~50 VM na 5 nodech) se hodnocené požadavky jeví jako technicky dosažitelné s Proxmox VE; potvrdit je musí pilot a ověření konkrétních integrací.

Rizika přechodu a jejich řešení

Otevřeně: co je třeba ošetřit, aby migrace proběhla bez dopadu na provoz

Know-how týmu

Školení administrátorů je součástí migračního rozpočtu; koncepty (HA, živá migrace, snapshoty) jsou obdobné a běžná správa probíhá v jednom webovém rozhraní.

Ekosystém třetích stran

Veeam Proxmox VE oficiálně podporuje (od verze 12.2) a Zabbix nabízí oficiální šablonu; pro Ansible a Terraform existují aktivně vyvíjené komunitní integrace. Specifické integrace ověříme v pilotu.

Enterprise podpora

Subscription s garantovanou dobou první reakce – u kritických požadavků od 2 hodin v rakouské pracovní dny – přímo od výrobce + síť lokálních partnerů pro 24/7 dohled.

Samotná migrace VM

Vestavěný import z ESXi; u menších VM jde o odstávky v řádu minut, u velkých disků nebo složitých systémů déle – přesnou délku určí pilotní měření. Součástí postupu je rollback plán, VMware běží souběžně až do konce.

Kdy zvážit setrvání na VMware

Aplikace certifikované jen pro vSphere, hluboké stávající integrace a automatizace, know-how týmu vázané na VMware nebo požadavek globální podpory. Právě tyto body prověří vstupní analýza a pilot.

Plán migrace: ~3 měsíce

Postupný přechod bez big-bang rizika, VMware běží souběžně až do konce

  1. 12–3 týdny

    Analýza a návrh

    Inventura VM, závislosti, návrh clusteru a Ceph, migrační plán

  2. 23–4 týdny

    Pilot

    Stavba Proxmox clusteru, testovací migrace vybraných VM, zálohy, monitoring

  3. 34–6 týdnů

    Migrace produkce

    Postupný přesun ~50 VM ve vlnách; délku odstávek ověří pilot (u menších VM typicky minuty)

  4. 41–2 týdny

    Stabilizace

    Dohled, školení, vypnutí VMware a ukončení VMware subscription nákladů

Ideální načasování: 3–6 měsíců před expirací stávající VMware podpory / subscription.

Shrnutí a doporučení

Úspora 65–80 %

ročních nákladů na virtualizační software oproti aktuálním cenám VMware

Návratnost < 12 měsíců

jednorázová investice do migrace se splatí do jednoho roku i proti nejlevnější variantě VMware

Klíčové funkce zůstávají

HA, živá migrace, sdílená storage (Ceph), zálohy i podpora s garantovanou dobou první reakce jsou k dispozici i po přechodu

Doporučené další kroky

  1. 1

    Vyžádat aktuální nabídku obnovy od Broadcomu (reálná čísla místo odhadů).

  2. 2

    Spočítat vlastní scénář v TCO kalkulačce.

  3. 3

    Odsouhlasit pilotní provoz Proxmox VE (3 nody, testovací VM, 1 měsíc).

Příloha: předpoklady a zdroje

Předpoklady výpočtu

  • Ceny VMware dle tržních odhadů třetích stran (Broadcom oficiální ceník nezveřejňuje), bez vyjednané slevy: VVF ~190 USD, VCF ~350 USD za jádro/rok; účtováno 160 jader (min. 16 jader/CPU, 72/objednávku).
  • vSAN: entitlement se počítá v raw TiB – VVF zahrnuje 0,25 TiB/jádro, VCF 1 TiB/jádro. Požadovaných 5 TB užitné kapacity odpovídá při běžné redundanci ~10–15 TiB raw a je pokryto (VVF entitlement 40 TiB raw); add-on ~350 USD/TiB/rok.
  • Starý model VMware (perpetual): vSphere Ent+ 3 595 USD/CPU + vSAN Adv. 3 995 USD/CPU + vCenter 5 995 USD; roční SnS ~10 989 USD (9 600 €). Nelze již pořídit.
  • Proxmox VE: Basic 370 / Standard 550 / Premium 1 100 € za socket/rok; TCO spočteno pro všechny úrovně (1 850–5 500 €/rok za cluster), konzervativní hlavní scénář = Premium.
  • Migrace: jednorázově 20 000 € – orientační odhad (analýza, implementace, přesun 50 VM, školení); přesnou cenu určí nabídka implementačního partnera, parametry upravitelné v kalkulačce.
  • TCO zahrnuje subscription Proxmox VE; vestavěné zálohování je součástí platformy. Proxmox Backup Server (samostatný produkt s vlastní podporou) ani licence Veeam nejsou v modelu započteny.
  • Kurzy ČNB k 14. 7. 2026: 1 EUR = 24,27 Kč; 1 USD = 21,22 Kč (USD ≈ 0,874 EUR). Ceny bez DPH.

Zdroje

Označení údajů na této stránce:oficiální ceníktržní odhadpředpoklad modeluvypočtenoodhad – ověří pilot